I Н С Т Р У К Ц I Я
для клiнiчного вивчення противiрусного, протипухлинного, антимiкробного та iмунокорегуючого препарату iзатізон
Iзатізон - оригінальний комплексний препарат (патент України № 1786, 29.10.93), до складу якого входять препарати, якi застосовувались i застосовуються як самостiйнi засоби в медичнiй практицi колишнього СРСР, в Українi, Росiйськiй Федерацiї та iнших країнах: метисазон (марборан), диметилсульфоксид, полiетиленглiколь (твiн) з молекулярною масою 400. Препарат затверджений в Україні та Росії у ветеринарії для попередження і лікування вірусних і мікробно-вірусних захворювань птахів, домашніх і сільськогосподарських тварин, хутрових звірів і бджіл.
Фiзико-хiмiчнi властивостi: масляниста рiдина, темно-жовтого кольору, гiрка на смак із специфiчним запахом. При температурi -10 - -15°С застигає. Не має вогне- i вибухонебезпечних властивостей.
Фармакологiчнi властивостi: Iзатізон належить до групи речовин з незначною токсичнiстю.
Має антисептичнi i протизапальнi властивостi. Не пригнiчує кровотворення, не має кумулятивних властивостей. При застосуваннi в iндуктивну фазу iмуногенезу зменшує прояви анафiлактичного шоку, має властивiсть регулювати показники специфiчної i неспецифiчної резистентностi при порушеннi iмунного статусу органiзму, впливаючи на пiдвищення активностi систем iнтерферону i фагоцитозу. Знижує тонус м'язiв тонкої кишки, збiльшує чутливiсть до ацетилхолiну i хлористого барiю.
При тривалому застосуваннi (аерозоль, змазування шкiри i слизових, пов'язки, компреси та ін.) токсичних проявiв не має.
ЛД-50 при внутрiшньоочеревинному введеннi - щурам 13,9-45,0 мг/кг; мишам - 11,4-32,4 мг/кг, а при ентеральному - 133,0-319,0 мг/кг i 25,0-47,0 мг/кг вiдповiдно. Щоденне 30-кратне внутрішньоочеревинне застосування доз, рiвних 1/10-1/16 ЛД-50 не викликало ускладнень i патоморфологiчних змiн. При аерозольному застосуванні на протязі 30-денного щоденного курсу токсичні прояви не встановлені. Рекомендованi для вживання дози iзатізону не токсичнi.
Спектр дії: Iзатізон ефективний при профiлактиці i лiкуванні хвороб, якi викликанi вiрусами i вiрусно-мiкробними асоцiацiями. Спектр дiї включає: герпесвiруси, мiксовiруси, в тому числi вiрус грипу А,А-1, В, С, герпес лабiалес, герпес зостер, хвороби Марека, iнфекцiйного ларинготрахеїту птахiв, бронхопневмонiї коней i телят, вiрус ектромелiї i вакцини вiспи, вiрус венесуельського енцефаломiєлiту коней, вiрус ентериту свиней, ентервовiруси водоплаваючих птахiв, при вірусних, мікробно-вірусних і грибкових захворюваннях бджіл, тутового і дубового шовкопряду, вiруси полiомiелiту, лiмфолейкозу павiанiв, вiруси корисних комах i риб, а також мiкроорганiзми: стрептококи,стафiлококи, пневмококи, патогеннi i дрiжжджоподiбнi гриби та iн.
Показання до застосування:
Iзатізон рекомендується при :
- масових iнфекцiйних вiрусних захворюваннях (грип, СНIД, епідемічний енцефаліт та iн.).
- вiрусних гепатитах А, В, С,
- гострих захворюваннях верхнiх дихальних шляхiв (ринiти, ларинготрахеїти, бронхiти, бронхопневмонiї, гострi респiраторнi iнфекцiї - ГРВI),
- туберкульозi легень, кiсток, статевих органiв,
- хворобах ротової порожнини (глосити, гiнгiвiти, стоматити, пародонтити, пародонтоз),
- хворобах шкiри, залоз i слизових (герпес шкiри, i слизових, в тому числi статевих органiв, оперізуючий лишай, опiки, рожисте запалення, гнiйнi рани i трофiчнi виразки, абсцеси, фурункули, карбункули, мастити, лiмфаденiти, псорiаз, грибковi ураження ),
- урологiчних i гiнекологiчних захворюваннях (нефрити, ендометрити, сальпінгіти, трихомонiаз, хламiдiоз, ерозiї, гострокінцеві кондиломи, простатит, аденома простати),
- захворюваннях порожнин (перитонiти, плеврити, цистити, ендометрити), суглобiв (травми, синовiїти, артрити, в тому числi i вiрусний неспецифiчний iнфекцiйний полiартрит та псоріатичний артрит),
- ураженнях мозку (менiнгiти, енцефалiти, дитячий церебральний паралiч, розсiяний склероз),
- передпухлинних i пухлинних захворюваннях (бородавки, папiломи, меланобластоми та ін.),
- невритах i невралгiях, мiєзитах,
- алергiчних захворюваннях шкiри (екзема, кропивниця i т.iн).
- хворобах ЛОР-органів (отитах, мастоїдітах, ангінах, фарингітах, папіломах гортані, поліпах носа),
- геморої
Спосiб застосування i дози: Iзатізон застосовують у виглядi аерозолю (iнгаляцiї при грипi i хворобах верхнiх дихальних шляхiв) по 2-5 мл на сеанс 3-4 рази на добу, курс лiкування 5-10 днiв в залежностi вiд важкостi захворювання, а також мiсцево у виглядi тампонiв i турунд в кожну нiздрю, змочених 1-2 мл препарату, з експозицiєю 5-40 хв. в залежностi вiд важкостi процесу та iндивiдуальної чутливостi, на протязi 3-6 днiв за показаннями, або використовується так само мазь. Профiлактично застосовують iзатізон таким же способом 1-2 рази на добу три днi пiдряд в менших дозах ( 0,5-1,0 мл на сеанс).
При ураженнях шкiри i слизових використовують аерозольнi зрошення, змазування, аплiкацiї та пов'язки.
Кiлькiсть препарату, що використовується, не обмежена i пов'язана лише з площею ураження. Iнтервали залежать вiд показань, але не менше 12 годин. Курс лiкування 10-15 днiв.
При артритах, невритах, нейромiєзитах, лiмфаденiтах, маститах, флегмонах, невралгiях використовують втирання 5-25 мл iзатiзону в дiлянку ураження i пов'язки з препаратом на нiч на протязi 3-5 днiв. При ураженнях ротової порожнини i ангiнах iзатiзон використовують у виглядi полоскань i змазувань 2-4 рази на день i аерозольно на протязi 3-5 днiв, а при отитах - марлевi турунди, змоченi 1-2 мл iзатізону, через кожнi 12 годин. Тривалiсть курсу - за показаннями, але не менше 5-ти днів.
При системних вiрусних захворюваннях, а також при аденомах простати, гострокiнцевих кондиломах зовнiшнiх статевих органiв, простатитах, ректитах, геморої, вагiнiтах, ендометритах iзатізон використовують ректально по 2-3 мл у виглядi мiкроклiзми шприцем без голки з насадкою з поліетиленової трубки довжиною 4-5 см або вагiнально у виглядi свiчок i вагiнальних кульок, якi мiстять 0,35 мл препарату, три рази на день i на нiч на протязi 10-15 днiв. Можна використовувати вагінально тампони з ізатізоном на ніч - по одній чайній ложці на тампон. При системному червоному вовчаку i меланобластомах iзатізон за вказаною схемою використовують зовнiшньо у виглядi змазування i аплiкацiй, ректально по 2-3 мл у виглядi мiкроклiзм або свiчок i iнтраназально у виглядi аерозолю на протязi 30-45 днiв.
Пiсля мiсячної перерви проводиться повторний аналогiчний курс лiкування.
При стійких формах всіх перерахованих хвороб, крім зовнішнього використання, рекомендується вводити ізатізон ректально у вигляді мікроклізм (шприц з гумовою трубкою) через 48 годин по 1-5 мл на протязі 1-1,5 місяців.
При циститах і ендометритах препарат вводять в сечовий міхур або порожнину матки по 10-15 мл кожні 48 годин до повного вилікування.
У випадках інфекційного ентериту, а також всіх форм перитоніту ізатізон вживають всередину по 1 чайній ложці вранці та ввечері перед вживанням їжі на протязі 10-15 днів, а на ніч ректально по 2-5 мл через день.
Оптимальною дозою ізатізону для вживання всередину і в пряму кишку у вигляді мікроклізм є розрахунок на масу тіла - 0,1 мл препарату на 1 кг ваги хворого. Наприклад, людям вагою 60 кг потрібно вводити по 6 мл і т.д.
Дітям різних вікових груп оптимальна доза відповідно зменшується :
- від 1 до 7 років доза зменшується в 4 рази і становить 0,0187 мл на 1 кг ваги;
- від 7,5 до 12 років доза зменшується в 2 рази і становить 0,0375 мл на 1 кг ваги;
- після 13 років використовується така ж доза, як і для дорослих.
Побiчна дiя: у деяких хворих спостерiгається короткочасне неприємне вiдчуття в дiлянцi шкiри i змащених слизових оболонок. Протипоказань не встановлено. При наявності не встановлених алергічних реакцій лікування припиняється.
Форма випуску: iзатізон випускають у скляних флаконах по 100 мл, 50 мл i 10 мл, а також в балонах для аерозолей.
Свiчки, вагiнальнi кульки i мазi готують при необхiдностi в аптеках i лiкарняних закладах або серiйно.
Умови зберігання: препарат треба зберiгати у захищеному вiд свiтла мiсцi при температурi 18-20°С. Строк зберiгання 5 рокiв.
|