Потопальський Анатолiй Iванович після закінчення в 1963 р. Івано-Франківського медичного інституту працював асистентом кафедри патологічної фізіології в цьому інституті.
В 1966 р. захистив кандидатську дисертацію у Львівському Державному медінституті.
З грудня 1967 р. по травень 1970 р. – ассистент кафедри патофізіології Львівського Державного медичного інституту, де займався науковою і викладацькою діяльністю.
З травня 1970 р. по січень 1977 р. – керівник проблемної лабораторії корегуючої терапії злоякісних пухлин і гемобластозів.
В 1972 р. присвоєне звання доцента кафедри патологічна фізіологія.
У лютому 1977 р. Потопальський А.І. був переведений в інститут молекулярної біології і генетики (ІМБіГ) НАН України, де працював старшим науковим співробітником до січня 1978 р. у лабораторії інструментальних методів досліджень.
З січня 1978 р. по червень 1978 р. був виконуючим обов’язки зав. відділом модифікації структури біологічно активних речовин (МСБАР), а в червні 1978 р. був затверджений завідуючим цього відділу.
Потопальський А.І. очолював відділ МСБАР до квітня 1998 р. За цей період він зарекомендував себе як досвiдчений керiвник i органiзатор, зрiлий науковий працiвник, що здатний ставити i вирiшувати важливi науковi проблеми.
В червні 1998 р. у зв’язку з реорганізацією структури і штатів ІМБіГ відділ МСБАР був переведений у відділ регуляторних механізмів клітини, де була створена лабораторія модифікації структури біологічно активних речовин, яку очолив А.І. Потопальський. В даний час він працює провідним науковим співробітником, керівником групи модифікації структури біологічно-активних речовин у відділі білкової інженерії та біоінформатики.
Пiд керiвництвом А.I. Потопальського сформувався i успiшно розвивається новий науковий напрямок по створенню i вивченню
продуктiв алкiлування бiологiчно активних речовин, що має фундаментальний характер. Результати дослiджень, що вiн проводить,
знаходять також практичне застосування в формi успiшних клiнiчних i виробничих випробувань запропонованих речовин при злоякiсних пухлинах,
лейкозах i вiрусних iнфекцiях, а також як стимулятори росту рослин.
А.I. Потопальським вперше встановлена можливiсть вибiркової регуляцiї фiзiологiчних i патологiчних процесiв такими алкiлованими речовинами,
як алкалоїди, бiогеннi амiни, солi металiв, нуклеїновi кислоти i їх компоненти шляхом їх включення в механiзми клiтинного метаболiзму,
в тому числi i генетичний апарат.
А.І. Потопальський є автором протипухлинного, противірусного і імуномодулюючого препарату амітозин, який успішно в 1998-2002 рр. пройшов клінічні випробування.
Він також є співавтором противірусного, протипухлинного, імунокорегуючого препарату ізатізон,
який затверджений в ветеринарії і вивчається в медицині.
Цей препарат вiдзначено багатьма призами i нагородами, його зареєстровано в Державному реєстрi ветеринарних противiрусних середникiв.
Вивчення цього препарату здiйснюють багато колективiв науковцiв i практикiв.
Ще один напрямок його діяльності – створення нових форм, сортів і видів рослин.
Поєднання властивостей різних видів і форм рослин дають майже необмежені можливості для профілактики і лікування людського організму.
Таких гібридів створено більше 20, шість з яких затверджені Держсортоінспекцією України як перспективні сорти.
Особливу популярність здобули кавбуз – молекулярний гібрид кавуна і гарбуза – та продукти його переробки: кавбузол, кавбузол-омолоджувач,
кавбусорб, кавбусорб глистогінний, кавбусорб омолоджувач, соки, цукати, джеми, кавбузний куліш.
А.І. Потопальський розробив низку сучасних біотехнологій: цілеспрямоване поліпшення спадкової інформації біологічних об’єктів;
очищення довкілля за допомогою рослин, здатних засвоювати атмосферний азот, замість дорогих хімічних добрив;
отримання високих урожаїв на засолених грунтах; підвищення продуктивності корисних комах, риб, птахів, тварин;
боротьба з агробактеріальним раком рослин на основі принципово нової технології його діагностики, профілактики і лікування;
отримання стійкого до раку насіннєвого й садивного матеріалу винограду, кісточкових і зерняткових культур і овочів;
підвищення врожайності рослин за допомогою обробки насіння злаків та овочів природним препаратом «Дивостим».
Потопальський А.І. був науковим керівником багатьох пріоритетних науково-дослідних тем в галузі молекулярної
біології і генетики, з поміж них:
- Створення і апробація нових лікарських форм на основі алкілованих сполук (шифр 2.2.4.19, № держреєстрації 01.890011242 з проблеми «Молекулярна біологія. Генетика», 1989-1991 рр.).
- Вивчення адаптивних і імуномодулюючих властивостей алкілованих природних сполук з противірусною і протипух-
линною дією (шифр 2.2.4.19, № держреєстрації UA01000369Р з проблеми «Генетика. Селекція», 1992-1996 рр.).
- Вивчення зв’язку між будовою і антивірусною дією похідних ізатізону (сполуки №1) та амітозину (сполуки №2) в системі вірус-клітина (шифр 2.2.4.19, № держ. реєстрації 0197U009719 з проблеми «Молекулярна біологія. Генетика», 1997-2001 рр.).
- Вивчити молекулярно-клітинні основи тривалого співіснування злоякісних пухлин з організмом та розробити спосіб його комплексної регуляції (шифр 2.2.4.19, № держреєстрації 0101 U 009209 з проблеми «Молекулярна i клiтинна онкологія», 2002-2006 рр.).
- Вплив амітозину і ізатізону та їх похідних на резистентність організму (шифр 2.2.4.19, № держреєстрації 0106 U 005433, пріоритетний напрям розвитку науки і техніки
“¬Фундаментальні дослідження з найважливіших проблем природничих наук”, 2007-2011 рр.)
- Розробити комплексні препарати на основі ізатізону і вивчити їх противірусну та протипухлинну дію (шифр 2.2.4.19, № держ. реєстрації 0111 U 007699, пріоритетний напрям розвитку науки і техніки «Сучасні біотехнології та нанобіотехнології для медицини, ветеринарії та фармації. Біобезпека», 2012-2016 рр.)
Велику увагу придiляє А.I. Потопальський пiдготовцi наукових кадрiв. Пiд його керiвництвом пiдготовлено i захищено 7 кандидатських дисертацій.
А.I. Потопальський - активний винахiдник, має звання Заслужений винахідник України, Кращий винахiдник Академiї Наук України.
Ним самим i в спiвавторствi надруковано в українських i закордонних журналах i збiрниках понад 390 наукових робiт, видано 17 монографiй, методичні рекомендації для застосування препарату iзатізон.
А.І. Потопальський виступав з доповідями на багатьох міжнародних і вітчизняних наукових конференціях, симпозіумах, з’їздах. Він був організатором трьох міжнародних науково-практичних конференцій по тематиці «Основи молекулярно-генетичного оздоровлення людини і довкілля»
31 травня-1 червня 2005 р у м. Києві на базі Інституту молекулярної біології і генетики Національної академії наук України відбувся Міжнародний науково-практичний форум з нового наукового напрямку «Основи молекулярно-генетичного оздоровлення людини і довкілля»
3 - 7 жовтня 2016 р. відбулася Міжнародна інтернет-конференція ІІ-го міжнародного науково-практичного форуму «Основи духовного і молекулярно-генетичного оздоровлення людини і збереження довкілля» за сприяння Глобального міжнародного науково-аналітичного проекту
Global International Scientific Analytical Project (Лондон).
25 березня – 5 квітня 2018 р. відбулася Міжнародна інтернет-конференція ІІІ-го міжнародного науково-практичного форуму «Основи духовного і молекулярно-генетичного оздоровлення людини і збереження довкілля. Український прорив в світову цивілізацію і науку» за сприяння Глобального міжнародного науково-аналітичного проекту Global International Scientific Analytical Project (Лондон).